Polisin 1 Mayıs'ta Sergilediği Şiddeti Kınıyoruz sign now

Birзok ьlkede İşзi Bayramı olarak kutlanan ve resmi tatil gьnь olan 1 Mayısı kutlamak ьzere Taksime giden ve aynı gьn Taksim civarında bulunan yurttaşlara karşı İstanbul polisinin aldığı цnlemler sonucu, birзok yurttaşımız polis şiddetine maruz kaldı, pek зok kişi gцzaltına alındı, basın зalışanları polis tarafından engellendi, dцvьldь ve kullanılan biber gazına bağlı nedenlerle kalp krizi geзiren 75 yaşındaki İbrahim Sevindik 3 Mayıs 2007 tarihinde yaşamını yitirdi.

Yurttaşların gьvenliğinden sorumlu olan ve yurttaşların hizmetinde olması gereken polisin yurttaşları hedef alan bu şiddeti hiзbir şekilde kabul edilebilir değildir. Gьvenlik kuvvetlerinin gьvensizlik yarattığı bir toplumda, 1 Mayıs kutlaması yapılan alanın yakınında olmaktan başka hiзbir suзu olmayan зocuk ya da yaşlı tьm yurttaşların şiddete ve gaz bombalarına maruz kalmaları ve gьvenlik gьзleri tarafından travmatize edilmeleri endişe vericidir. Tьrkiyede toplumun en цnemli sorunlarından biri şiddettir. Şiddete maruz kalanlar sıklıkla bu şiddetin izini hayatları boyunca taşımaktadırlar. Devlet eliyle sıradanlaştırılan şiddet, her tьrlь toplumsal ve bireysel sorunda зцzьm olarak algılanmakta ve toplum şiddetle цrьlь bir kısır dцngьye itilmektedir. Can gьvenliğinin devlet eliyle ortadan kaldırıldığı bir toplumda bireylerin цzgьven, demokrasi ve hak arama bilinci geliştiremeyecekleri de aзıktır.

Biz aşağıda imzası bulunan psikolog, psikiyatrist, psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanları yurttaşların gьvenliğinden sorumlu gьvenlik kuvvetlerinin bireysel hak ve цzgьrlьkleri hiзe sayan, yurttaşların bedensel ve psikolojik sağlıklarını tehdit eden ve bir kişinin цlьmьne yol aзan bu tutumlarını şiddetle kınıyor, bu şiddetin sorumlularının gцrevden alınmalarını talep ediyor ve tьm kişi ve kurumları demokrasiyi ve temel insan haklarını savunmaya davet ediyoruz.

Sign The Petition

Sign with Facebook
OR

If you already have an account please sign in, otherwise register an account for free then sign the petition filling the fields below.
Email and the password will be your account data, you will be able to sign other petitions after logging in.

Privacy in the search engines? You can use a nickname:

Attention, the email address you supply must be valid in order to validate the signature, otherwise it will be deleted.

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Shoutbox

Who signed this petition saw these petitions too:

Sign The Petition

Sign with Facebook
OR

If you already have an account please sign in

Comment

I confirm registration and I agree to Usage and Limitations of Services

I confirm that I have read the Privacy Policy

I agree to the Personal Data Processing

Goal
0 / 100

Latest Signatures

No one has signed this petition yet

Information

Brett MaddoxBy:
People and OrganizationsIn:
Petition target:
Basına ve Kamuoyuna

Tags

No tags

Share

Invite friends from your address book

Embed Codes

direct link

link for html

link for forum without title

link for forum with title

Widgets